Lisa Jane Smith, profesjonalnie znana jako L.J.Smith, jest amerykańską autorką książek dla młodzieży. Jej książki, które łączą elementy gatunków nadnaturalnych, horrorów, science fiction/fantasy i romansów są zaludnione młodymi ludźmi i nadprzyrodzonymi postaciami, które utknęły w konflikcie mrok kontra światło, dobro kontra zło. Mroczny przeciwnik przeważnie stara się uwieść główną bohaterkę i sprowadzić na ciemną stronę, a w niektórych przypadkach jest to zastąpione odrodzeniem się czarnego charakteru po jasnej stronie.

Smith jest tajemnicza, jeśli chodzi o swój wiek, ale wiele źródeł jako datę i miejsce jej urodzenia podaje 4 września 1965, Villa Park, Orange Country w Kalifornii. W wywiadach mówi, że o tym, że chciała zostać pisarką zdała sobie sprawę gdzieś pomiędzy przedszkolem a szkołą podstawową. Obecnie Smith mieszka San Francisco.

W 1987r. Smith otrzymała stopień licenctjata w dziedzinie nauk humanistycznych z psychologii eksperymentalnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara, następnie zdobyła kwalifikacje nauczyciela w nauczaniu przedszkolnym i edukacji specjalnej na Uniwersytecie San Francisco. Zanim została pisarką na pełny etat przez kilka lat uczyła w przedszkolu i w szkole specjalnej.

Jej pierwsza książka „The Night of the Solstice” została wydana przez wydawnictwo MacMillan w 1987r., następnie „Heart of Valor” w 1990r. i 4-tomowa seria „Vampire Diaries” w latach 1991-1992. Kolejne trylogie wydało wydawnictwo Harper: „The Secret Circle” w 1992r., „The Forbiden Game” w 1994r. i „Dark Visions” w 1995r. Pierwsza część popularnej serii „Night World” została opublikowana w 1996r., następnie w ciągu kolejnych dwóch lat wydano kolejne 8 części.

W 1998r. z przyczyn osobistych (ciężka choroba brata, rak płuc u matki, później jej śmierć) wycofała się z pisania na 10 lat. W 2008r. wróciła z nową stroną internetową i serią krótkich opowiadań. W 2007r. zostały wznowione „The Vampire Diaries” oraz ponowny druk trylogii „The Secret Circle„, a w latach 2008-2009 wznowiono serię „Night World„. W 2008r. także ponownie wydano „The Night of the Solstice” i „Heart of Valor„. W 2009r. i 2010r. opublikowano 3 nowe części „The Vampire Diaries” oraz zaplanowano następne tomy.

Po napisaniu 9. tomu „The Vampire Diaries: Midnight” z powodu konfliktu z wydawcą, Smith została odsunięta przez wydawnictwo Harper Collins od dalszego pisania serii. Kolejne tomy zostaną napisane przez anonimowego pisarza, który będzie pracować pod ścisłym nadzorem wydawnictwa. Mimo, iż na okładkach kolejnych tomów widnieje nazwisko pisarki, na swojej stronie internetowej zastrzega ona, że ani nowo powstająca trylogia „The Vampire Diaries: The Hunters„, jak i seria „Stefan’s Diaries” oparta na telewizyjnej ekranizacji książek nie jest jej autorstwa.

W 2008r. stacja CW rozpoczęła emisję serialu „Tha Vampire Diaries” opartego na serii książek pod tym samym tytułem. Natomiast od 2011r. na kanale CW można oglądać kolejną adaptację książek Smith – „The Sercet Circle”. W Polsce „The Vampire Diaries” początkowo można było obejrzeć tylko na kanale nFilm dostępnym na platformie telewizji n. Później serial zaczęła nadawać stacja TVN.W Polsce książki zostały wydane przez wydawnictwo Amber.

Książki:
- The Night of the Solstice, 1987
- Heart of Valor, 1990

- The Vampire Diaries: The Awakening (Pamiętniki wampirów: Przebudzenie), 1991
- The Vampire Diaries: The Struggle (Pamiętniki wampirów: Walka), 1991
- The Vampire Diaries: The Fury (Pamiętniki wampirów: Szał), 1991
- The Vampire Diaries: Dark Reunion (Pamiętniki wampirów: Mrok), 1992
- The Vampire Diaries: Nightfall (polski wydawca podzielił ten tom na dwie części: Pamiętniki wampirów: Powrót o zmroku i Uwięzieni), 2009
- The Vampire Diaries: Shadow Souls (Pamiętniki wampirów: Dusze cieni), 2010
- The Vampire Diaries: Midnight (Pamiętniki wampirów: Północ), 2011

- The Secret Circle: The Initiation (Tajemny krąg: Inicjacja), 1992
- The Secret Circle: The Captive (Tajemny krąg: Zakładniczka), 1992
- The Secret Circle: The Power (polski wydawca podzielił ten tom na dwie części: Tajemny krąg: Czas buntu i Moc), 1992

- The Forbidden Game: The Hunter, 1994
- The Forbidden Game: The Chase, 1994
- The Forbidden Game: The Kill, 1994

- Dark Visions: The Strange Power (Wizje w mroku: Tajemnicza Moc), 1994
- Dark Visions: The Possessed (Wizje w mroku: Opętany), 1994
- Dark Visions: The Passion (Wizje w mroku: Pasja), 1994

- Night World: Secret Vampire (Świat nocy: Dotyk wampira), 1996
- Night World: Daughters of Darkness (Świat nocy: Córki nocy), 1996
- Night World: Spellbinder (Świat nocy: Zaklinaczka), 1996
- Night World: Dark Angel (Świat nocy: Anioł ciemności), 1996
- Night World: The Chosen (Świat nocy: Wybrani), 1997
- Night World: Soulmate (Świat nocy: Pakt dusz), 1997
- Night World: Huntress (Świat nocy: Łowczyni), 1997
- Night World: Black Dawn (Świat nocy: Czarny świt), 1997
- Night World: Witchlight (Świat nocy: Światło nocy), 1998

Źródła:
wikipedia.en
wydawnictwoamber.pl
ljanesmith.net

Mój profil
Nazwa użytkownika:


Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
© Copyright 2014-2022 VampireDiaries.pl
Do góry - Pełna wersja serwisu
Ta strona używa ciasteczek (cookies) i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie i zarządzanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.